You will see lots of canned corn and mushrooms or champignons as they are called here. Black olives! We usually do not have those! Did you see Kraft cheese spread? We love it! It is 25Kina per jar-$8! But we use it for mac and cheese, soup, lasagna and more! Peanut butter, 30 kina-$10. Cereal, is from 15K on sale to 30K for a box. We don't eat cereal often. There were Ritz crackers and pringles in town! Yipee! Sometimes, it is worth the money to get a taste of 'home'.
On the top shelf is little blue boxes of thickened cream, we use those for sour cream, ice cream, whipped topping, and more. I buy some canned fruit, what I can't get fresh. We get milk in boxes, but those are on the floor. It is about 5kina per liter and four liters per gallon, so $7 per gallon. You can see bread and rolls in ziplocks, I bake bread once or twice a week. There is also a not too pretty pile of used ziplocks and used tin foil there on the left. Should of cleaned the pantry before taking the pictures! I was pretty excited for the sliced pickles yesterday for $3, they were $10 at the other store!
The grocery stores are pretty expensive for Western things, but we can make up for it at the market-fresh fruits and veggies! We bought all we could carry yesterday for about $8.
Thanks for looking in my pantry!
1 comment:
That is so cool, Gail. We don't know how blessed we are, do we?
Don't worry about the messy pantry. Seth does the grocery putting away at my house!
Post a Comment